BAL NASIL SAKLANIR?

Şifa kaynağı olarak tükettiğiniz siyah bal, uygun koşullarda muhafaza edildiği takdirde besin değerini çok uzun süre koruyacaktır.

Peki hangi balı, hangi kapta ve nerede muhafaza etmeliyiz ?


Süzme balınızı cam kavanozda, kapağı kapalı olarak, oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde muhafaza etmelisiniz. Balın, içeriğindeki enzimleri kaybetmemesi için yüksek sıcaklık ve güneş ışığından korunması gerekir.


Petekli ballarda ise durum biraz daha farklıdır.

Siyah Petekli Bal

Bal peteğini oluşturan balmumu ve petek içinde yer alan polenler, oda ısısında güvelenebilir. Bu nedenle petekli balınızı kapağı kapalı olarak, buzdolabında muhafaza etmelisiniz.


Gerek süzme gerekse petekli balda metal kap kullanımı önerilmez. Çinko ve bakır ile oluşabilecek olası bir reaksiyon balınızda toksik maddelerin oluşmasına neden olabilir. Benzer şekilde kapakları kapalı olmalıdır. Zira bal, bulunduğu ortamın kokusunu alır.


Kaz Dağları Siyah Bal ve Petekli Siyah balımızın etiketlerinde muhafaza koşullarını ayrıntılı olarak açıkladık. Ürünlerin ambalajlandığı haliyle ve etiketlerinde belirtilen talimatlara uygun olarak saklayarak oldukça uzun süre, besleyiciliğini kaybetmeden muhafaza edebilirsiniz.0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör