KOVAN İÇİ HİYERARŞİ: Görev ve Sorumluluklar

Sosyal canlılar olarak nitelendirilen arıların çalışma sistemi, temelde hiyerarşik bir yapılanmaya sahiptir. Her bir arı, dahil olduğu sınıfa ve yaşa uygun olarak görevlerini yerine getirir. Bir arada yaşayan binlerce bireyden oluşan bir koloninin devamlılığı ancak, kuralları tanımlı bir organizasyonla sağlanabilir. Nitekim tüm bireyleriyle birlikte bir koloni, ekseriyetle tek bir canlı gibi davranır. Pazar okumaları serisinin bu haftaki içeriğinde kovan içi hiyerarşisi ve görev dağılımından bahsediyoruz. Keyifli okumalar.


Kraliçe Arı

Kraliçe arı kovanının en önemli arısıdır ve normal şartlar altında her kolonide bir tane bulunur. Kovanda üstlendiği rol yumurtlamak ve kovanının her anlamda devamlılığını sağlamaktır. Kendi kendine beslenmesi mümkün olmayan kraliçe arı, işçi arılar tarafından beslenir. Ömrünün neredeyse tamamını kovan içinde geçiren kraliçe arının iğnesi, işçi arılara kıyasla daha az çentiklidir. Bu nedenle iğnesini defalarca kullanabilir.


Kraliçe arı; ana arı hücresi olarak isimlendirilen bir özel bir göz içinde yetişir. Yetişme süresi ise 16 gündür. Bu gözden çıktıktan ortalama 1 hafta sonra çiftleşme uçuşuna çıkar. Kovana döndüğünde, 2 veya 3 gün içinde yumurtlama evresine geçer. Sağlıklı bir kraliçe arı, kovanın iç ve dış şartlarına bağlı olarak günde 1500 ila 2500 arasında yumurta üretir.İşçi Arı

Koloninin en kalabalık grubu olan işçi arılar, çiftleşmemiş dişilerdir. Yumurtlamak dışında (ki o görev kraliçeye ait) aklınıza gelebilecek hemen her iş, işçi arıların sorumluluğundadır. Ortalama bir kolonide kış aylarında 10.000 ila 20.000 olan işçi arı sayısı, yaz aylarında 60.000 ila 80.000’e ulaşır. Kolonin güç faktörü de yine işçi arı sayısına bağlıdır. Bir koloni, sahip olduğu işçi arı ölçüsünde güçlüdür.


İşçi Arı

İşçi arılar arasında muazzam bir koordinasyon vardır ve kovandaki yumurtlama hariç tüm işler onlar tarafından yapılır. Görev tanımı oldukça geniş olan bu grup; kovanın temizliğinin yapılması, arı sütü ve bal mumu salgılanması, petek örmek, yeni gelişen yavru arıların bakımı, kraliçe arının bakımı ve beslenmesi, kovanın dış tehditlere karşı korunması, kovana nektar tedarik edilmesi, polen, propolis, koloniye su taşımak ve balın olgunlaşmasını sağlamak gibi işlerle ilgilenir.
Erkek Arı

Erkek Arı

Döllenmemiş yumurtalardan doğan erkek arılar, koloninin en tombul ve en iri fertleridir. Kovan içindeki sayıları mevsime göre değişmektedir. Oldukça kısa bir dile sahip olan erkek arılar, çiçeklerden nektar alamazlar. Aynı zamanda iğneleri de yoktur ve kendilerini koruyamazlar. Oldukça obur olan bu arıların kolonideki tek görevleri kraliçe arıyla çiftleşmektir. Çiftleşmenin ardından ise üreme organlarını kaybederek ölürler. İlkbahar ve yaz aylarında kolonideki sayıları artan erkek arılar, sonbahar ve kış aylarında hayata veda eder.


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör